Implantati in protetika

IMPLANTATI oz. ZOBNI VSADKI

Vstavitev implantata (nadomestka zobne korenine) je kirurški poseg v lokalni anesteziji, pri katerem kirurg implantat vstavi v kost. Po 4–6 mesecih, ko se zaključi faza celjenja kosti okrog implantata, sledi fiksnoprotetična faza, ko na implantat pritrdimo prevleko, mostiček ali protezo.

Uspeh posega je visoko predvidljiv in je odlična izbira za nadomeščanje manjkajočih zob pri ljudeh z odlično ustno higieno.

V našem centru uporabljamo izključno titanove in keramične implantate priznanega proizvajalca Straumann.

Prednosti:

  • Nadomestimo manjkajoči zob, brez da bi brusili zdrava sosednja zoba.
  • Lahko izdelamo mostiček pri večjem številu manjkajočih zob, pri čemer ne potrebujemo delne proteze.
  • Preprečimo izgubo čeljustne kosti, kar se zgodi, če manjkajočega zoba ne nadomestimo z implantatom.
  • Služijo za pritrditev totalne proteze pri brezzobih čeljustih in tako izboljšajo funkcijo žvečenja in omogočijo večje udobje.

MOSTIČEK

Je fiksnoprotetični nadomestek za premostitev vrzeli med zobmi, ki so posledica manjkajočih zob. Zoba oz. zobe na obeh straneh vrzeli zbrusimo, da služijo kot opora za nošenje mostička. Nato naredimo odtis zob, ki je lahko digitalni ali pa klasični (z odtisno maso in žlico). Zobotehnik na osnovi odtisa z uporabo digitalne tehnologije izdela mostiček, bodisi polnokeramični oziroma cirkon ali pa kovinsko-keramični.

Mostiček nato cementiramo na nosilne (obrušene) zobe s posebnimi cementi in so potem v ustih fiksni. Lahko jih cementiramo na lastne zobe ali implantate (zobne nadomestke).

PROTEZE

So snemno-protetični nadomestki, ki nadomeščajo izgubljene zobe.

Totalne proteze nadomeščajo vse izgubljene zobe v ustih in del kostnih ter sluzničnih struktur. Pacientu povrnejo funkcijo žvečenja in govora ter seveda estetski videz.

Delne proteze pa nadomeščajo izgubljene zobe enostransko ali obojestransko na koncu zobne vrste in pa večje vrzeli, ko v ustih ostane le nekaj zob. Lahko so izdelane na kovinski osnovi (wisil proteze) z retencijskimi elementi (zapone ali polzila) ali pa na brezkovinski osnovi PEEK. Slednje so novost v medicini. So izredno lahke, bolj estetske in primerne za paciente, ki so alergični na dentalne zlitine.